Data wpisu: 15.12.2016

Dlaczego prace programistyczne przy budowie strony www trwają tak długo? 5 najważniejszych powodów

Witryna internetowa, przynajmniej profesjonalna, nie jest produktem, który można mieć z dnia na dzień. Proces jej tworzenia trwa. Ile? To zależy od stopnia skomplikowania projektu, terminów obowiązujących w danej agencji oraz liczby ewentualnych poprawek zgłoszonych przez zamawiającego. Najwięcej czasu zazwyczaj zajmują prace programistyczne. Wielu klientów nie rozumie, dlaczego tak się dzieje. W takim razie wyjaśniamy. Oto 5 powodów, dla których prace programistyczne przy budowie strony www trwają tak długo.

  1. Od jakości tych prac zależy wszystko – piękny graficznie layout i świetne teksty są bezwartościowe, jeśli nie funkcjonują w oparciu o stabilne podłoże, jakim jest programistyczna część projektu. Dlatego właśnie strona internetowa wymaga bardzo zaawansowanych prac webmasterskich. Klient ma otrzymać witrynę w 100% sprawną, przetestowaną i funkcjonalną, a na to decydujący wpływ ma właśnie programista.
     
  2. Trudności – pojawiają się zawsze, choćby agencja miała wieloletnie doświadczenie i świetnie ułożony plan działania. Strona może być już na ukończeniu, ale po dodaniu jakiegoś elementu okazuje się, że on nie działa lub powoduje niestabilność całej witryny. Zabawa zaczyna się więc od początku. Agencja musi uwzględnić takie problemy podczas określania terminu wykonania strony.
     
  3. Projekt się rozrasta – to norma. Klient zamawia stronę „prostą, szablonową”, po czym okazuje się, że jednak chciałby dodać do niej różne efektowne elementy. Wprowadzanie tego typu poprawek zajmuje mnóstwo czasu i odrywa webmastera od innych projektów, co w oczywisty sposób wpływ na wydłużenie całego procesu. Wbrew pozorom umieszczenie np. spersonalizowanej mapki dojazdu na stronie nie zajmuje przysłowiowych 5 minut.
     
  4. Mało szczegółowy brief – programista nigdy nie działa „na czuja”. Musi mieć nakreślony dokładny plan, który w praktyce stanowi wypełniony przez klienta brief. Jeśli klient nie przyłoży się do szczegółowego określenia swoich potrzeb, to zaczynają się problemy. Każdą dodatkową prośbę trzeba przełożyć na język programisty, przeanalizować możliwość jej spełnienia, a na końcu jeszcze wdrożyć. To znów zajmuje trochę czasu.
     
  5. Testy – tak jak mechanik nie powinien oddawać klientowi niesprawdzonego samochodu, tak programista na pewno nie pochwali się efektem swojej pracy bez przetestowania działania strony. Testy mogą trwać nawet tydzień – w tym czasie trzeba ocenić stabilność strony i jej poszczególnych elementów, jak formularz kontaktowy czy poszczególne funkcjonalności. Wszystko po to, aby do klienta trafił projekt w 100% skończony i sprawny.
     

Teraz już wiesz, dlaczego prace programistyczne zajmują tyle czasu. Pamiętaj, że nie chodzi tutaj o lenistwo webmastera, ale wyłącznie o jego odpowiedzialność za projekt.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry