Data wpisu: 19.03.2018

Dokumentacja projektowa: bez niej nie ma mowy o stworzeniu dobrego oprogramowania dla firmy!

Coraz więcej firm rozumie, że nowoczesne, dedykowane oprogramowanie, może znacząco wpłynąć na usprawnienie pracy, a tym samym na opłacalność biznesu. Barierą wciąż są jednak pieniądze. Większości przedsiębiorców nie stać na to, aby zainwestować np. kilkanaście tysięcy złotych w rozwiązanie informatyczne stworzone z myślą o potrzebach ich firm. Korzystają więc z „gotowców”, co oczywiście nie zawsze jest złym pomysłem. Warto jednak wiedzieć, że istnieje sposób na to, by zoptymalizować koszt produkcji oprogramowania. Warunkiem jest wcześniejsze stworzenie dokumentacji projektowej.

Co to takiego?

Dokumentacja projektowa to bardzo szczegółowa analiza informatycznych potrzeb biznesu. Wykonuje się ją po to, by dokładnie wiedzieć, jakie rozwiązania mogą sprawdzić się w danej firmie, a z których spokojnie można zrezygnować. Analityk po konsultacjach z Klientem wskazuje problem oraz rozwiązanie. W ten sposób powstaje szkic oprogramowania, które zostanie wdrożone w konkretnym przedsiębiorstwie.

Jak jest tworzona dokumentacja projektowa?

Wszystko zaczyna się od wspomnianych już konsultacji z Klientem. Analityk przeprowadza rozmowy z zamawiającym lub jego przedstawicielami, starając się dowiedzieć jak najwięcej o potrzebach firmy. Chodzi przecież o to, aby przedsiębiorca wydał pieniądze na te rozwiązania, które są mu rzeczywiście potrzebne. Jeśli firma X musi mieć zaawansowany program do obsługi magazynu, to nie ma sensu, aby dodatkowo płaciła za np. moduł do zarządzania flotą pojazdów.

Po spisaniu oczekiwań Klienta specjalista przystępuje do analizy projektu. Efektem jego pracy jest stworzenie dokumentacji, z której jasno wynika, jakie rozwiązania powinny zostać wprowadzone w danej firmie. Jest to więc pewnego rodzaju mapa dla programistów, którzy będą następnie tworzyć oprogramowanie dla Klienta.

Warto w to zainwestować

Stworzenie dokumentacji projektowej jest oczywiście płatne, ale z reguły koszt jest zwracany w momencie, gdy Klient zdecyduje się powierzyć stworzenie oprogramowania firmie odpowiadającej za analizę. Ta inwestycja naprawdę bardzo się opłaca, i to z kilku powodów:

  • Dokumentacja projektowa jest równocześnie wstępną analizą potrzeb biznesu, co może stanowić bodziec do wprowadzenia kolejnych zmian i tym samym zwiększenia konkurencyjności firmy,
  • Dzięki dokumentacji prace nad stworzeniem oprogramowania postępują znacznie szybciej,
  • Dokumentacja eliminuje ryzyko popełnienia błędów czy pominięcia jakichś szczególny funkcjonalności na etapie tworzenia oprogramowania,
  • Na podstawie dokumentacji można bardzo dokładnie określić koszt oprogramowania. Klient może więc przygotować odpowiedni budżet i mieć pewność, że nie zaskoczą go wysokie opłaty dodatkowe.

Dokumentacja projektowa jest zatem niezbędnym elementem tworzenia oprogramowania dla firmy oraz skutecznym sposobem na uniknięcie niekontrolowanych wydatków. Warto również wiedzieć, że najlepsze firmy programistyczne w ogóle nie podejmują się realizacji zlecenia bez wcześniejszego przygotowania dokumentacji.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry