Data wpisu: 13.01.2020

Oprogramowanie w firmie: najczęstsze błędy, które mogą sprowadzić na Twój biznes poważne problemy

Zgodzisz się na pewno, że nie sposób dziś prowadzić biznesu bez dostępu do oprogramowania komputerowego – chociażby programów biurowych czy aplikacji internetowych. Nawet zwykła przeglądarka internetowa, z której korzystasz na swoim komputerze firmowym, jest oprogramowaniem. Czy jednak zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele błędów związanych ze środowiskiem software popełniasz w swojej działalności? Niektóre z nich mogą skutkować bardzo poważnymi problemami, włącznie z wysokimi karami finansowymi. Te najczęstsze błędy wymieniamy w naszym poradniku.

Korzystanie z oprogramowania freeware do użytku komercyjnego

Jest to powszechny błąd, który wynika po prostu z niewiedzy. Nie zwalnia to jednak z obowiązku przestrzegania prawa i nie uchroni przedsiębiorcy przed bardzo prawdopodobnymi konsekwencjami finansowymi. Korzystając z jakiegokolwiek programu typu freeware, na przykład antywirusa, zawsze zapoznaj się z licencją. Jest bardzo prawdopodobne, że twórca zastrzegł w niej, iż z oprogramowania nie można korzystać w celach komercyjnych, a więc chociażby w biurze.

Pobieranie oprogramowania z przypadkowych stron

Ten błąd popełniają zarówno przedsiębiorcy, jak i ich pracownicy. „Pani Zosiu, nie mogę otworzyć pliku w tym formacie. Proszę znaleźć jakiś program w Internecie.” – przypomnij sobie, ile razy wydawałeś tego typu polecenie. Pamiętaj więc, że pani Zosia z pewnością nie zada sobie trudu, aby wyszukać program na stronie producenta – zwłaszcza, jeśli jest ona po angielsku. Ściągnie go z przypadkowej witryny, co zawsze rodzi ryzyko zainfekowania komputera, a tym samym całej sieci firmowej.

Wykorzystywanie nieaktualnego oprogramowania

Chodzi tutaj o sytuacje, w których przedsiębiorca pracuje na oprogramowaniu niewspieranym już przez jego wydawcę. Dobrym przykładem będzie popularne w naszym kraju środowisko Open Office – aktualnie praktycznie martwe. Korzystanie z takiego oprogramowania jest bardzo niebezpieczne: grozi zarówno atakami hakerskimi przez luki w zabezpieczeniach, jak również utratą pracy w związku z licznymi błędami.

Korzystanie z pirackich programów

Choć trudno w to uwierzyć, to nadal około połowa polskich firm korzysta z nielegalnych kopii oprogramowania – w tym systemów operacyjnych, programów biurowych czy do projektowania. Takie postępowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne, bo naraża firmę na gigantyczne kary finansowe, nie tylko w związku ze złamaniem prawa autorskiego, ale również w konsekwencji procesu wytoczonego przez okradzionego wydawcę.

 


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry