Sygnały świadczące o tym, że Twoja firma pilnie potrzebuje systemu ERP

Data wpisu: 16.07.2019

System ERP to kompleksowe, zaawansowane narzędzie informatyczne, które usprawnia działalność przedsiębiorstwa, odciąża pracowników i minimalizuje ryzyko popełniania błędów chociażby w obiegu dokumentów i obsłudze klientów. Owszem, jest to spora inwestycja, jednak na pewnym etapie rozwoju firmy nie można dłużej jej odkładać. Jakie sygnały świadczą o tym, że Twoje przedsiębiorstwo potrzebuje systemu ERP „na wczoraj”? Wymieniamy je w naszym poradniku.

Wydłuża się czas realizacji zleceń, pomimo wzmocnienia zespołu

Świadczy to o tym, że pracownicy nie mogą się skupić wyłącznie na obsłudze projektu, ale spada na nich coraz więcej obowiązków związanych chociażby z przygotowywaniem i wysyłaniem dokumentacji. To z kolei wydłuża proces decyzyjny. Brakuje elektronicznego obiegu dokumentów, przez co każda faktura czy umowa musi zostać fizycznie dostarczona np. do Ciebie.

Coraz częściej dochodzi do problemów w komunikacji pomiędzy działami

I następuje tzw. spychologia. Dział handlowy zrzuca odpowiedzialność za problemy na kadry czy księgowość, permanentnie giną dokumenty, ktoś czegoś nie dopilnował, ktoś zapomniał przygotować umowę i zrealizować swoją część projektu w terminie. Brak elektronicznego nadzoru nad pracą poszczególnych działów wprowadza chaos komunikacyjny, co absolutnie nie służy Twojej firmie.

Konkurencja już zainwestowała w systemy klasy ERP

Jeśli dowiedziałeś się, że konkurencyjne firmy już dawno wdrożyły takie rozwiązania, to nie możesz zostać w tyle. Prędzej czy później zaczniesz tracić klientów, którzy przy porównywalnym poziomie jakości realizacji projektów bardzo cenią sobie tempo pracy i automatyzację procesu obsługi – nawet na poziomie tak prozaicznych kwestii, jak fakturowanie.

Pracownicy poświęcają coraz więcej czasu na zadania administracyjne

Pamiętasz, jak jeszcze niedawno całą administracją firmy świetnie zarządzała jedna sekretarka? Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa przybyło jej obowiązków, co w naturalny sposób wymusiło przerzucenie części papierkowej roboty na innych pracowników. Ci z kolei nie mogą się w pełni poświęcić temu, za co de facto są wynagradzani, a więc np. pozyskiwaniu klientów czy realizacji projektów. Dziś może jeszcze tego nie odczuwasz, ale musisz sobie zdawać sprawę, że w ten sposób z Twojej firmy wypływają pieniądze.

Coraz częściej czujesz, że tracisz kontrolę nad tym, co dzieje się w firmie

Prozaiczny przykład. Jedziesz na urlop i zostawiasz firmę na 2 tygodnie. Po powrocie zdajesz sobie sprawę, że oddelegowane zadania nie zostały zrealizowane i nie potrafisz określić, kto za to odpowiada. System ERP pozwala na bieżąco monitorować pracę poszczególnych działów i kontrolować postępy z dowolnego miejsca na świecie.

Autor wpisu: Soluma Soft, Piotr Mirosławski

Wszystkie działy