Data wpisu: 25.10.2016

WordPress – wady i zalety jednego z najpopularniejszych systemów CMS

Tworzycie strony na WordPressie? - to jedno z częstszych pytań, jakie trafiają na naszą skrzynkę mailową. Najczęściej odpowiedź jest odmowna, ponieważ wolimy bazować na własnym systemie CMS, który nam gwarantuje wygodę, a klientowi znacznie krótszy czas przygotowania strony oraz pewność, że wszystko będzie działać bez zarzutu. Mimo to nie potępiamy WordPressa, bo to rzeczywiście bardzo fajny CMS. Przynajmniej jak na produkt darmowy. Jeśli Ty także zastanawiasz się, czy postawić swoją przyszłą stroną www na tym CMS, poznaj największe wady i zalety WordPressa.

Zalety – nie tylko brak opłat

Największą zaletą WordPressa jest prostota obsługi – tego naprawdę nie można temu skryptowi odmówić. Każdy, kto poświęci kilkadziesiąt minut na podstawowe szkolenie, będzie później umiał opublikować wpis na blogu czy podmienić zdjęcie. Kolejne wersje WP stają się coraz bardziej przejrzyste i jest to duży plus. WordPressa może obsłużyć nawet osoba, która nie zna PHP czy HTML – stąd tak ogromna popularność tego CMS.

Kolejną zaletą jest fakt, że z WP korzystają setki tysięcy osób, co powoduje, że w Internecie mnożą się poradniki, fora i inne sposoby na podzielenie się wiedzą z zakresu obsługi tego CMS. Masz problem z uruchomieniem jakiejś wtyczki? Google na pewno zwróci Ci jakąś konstruktywną odpowiedź, także w języku polskim.

A propos wtyczek. WordPress jest ich królem. Mamy dostępne do kilkunastu tysięcy wtyczek gotowych do pobrania wprost ze strony producenta. Właśnie dzięki wtyczkom WP może być wykorzystywany do tworzenia stron internetowych, a nie tylko zarządzania blogami.

Stronę na WordPressie może postawić każdy, kto ma podstawowe umiejętności programistyczne. Wystarczy pobrać gotowy szablon ze strony producenta (za darmo), dołożyć kilka wtyczek i gotowe. Jeśli ktoś szuka prostej, tymczasowej strony informacyjnej, to czemu nie?

Wady WordPressa – jest kilka poważnych

Największą wadą WP jest to, że postawienie na nim naprawdę oryginalnej strony graniczy z cudem. W praktyce nikomu nie chce się w to bawić, skoro dostępne są gotowe, ładne szablony. Problem w tym, że wszystkie są do siebie bardzo podobne.

Z punktu widzenia programisty skrypt jest dość uciążliwy, ponieważ wymaga wykonania różnych akcji, które są domyślne w przypadku innych CMS-ów. Oczywiście programista sobie z tym bez trudu poradzi, ale już laik niekoniecznie – wystarczy wspomnieć o konieczności znajomości CSS i HTML, aby móc zmodyfikować jakąś grafikę.

WordPress nie jest też niestety mistrzem bezpieczeństwa. Popularność tego skryptu sprawia, że bardzo często pada on ofiarą ataków. Aktualizacje pomagają, ale nie gwarantują, że strona będzie w 100% bezpieczna.

Z WordPressem jest więc trochę tak jak z darmowymi programami antywirusowymi. Można mu ufać, można od niego zacząć, ale gdy w grę wchodzą już zastosowania biznesowe, to lepiej jednak przejść na coś lepszego.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry